ЛАВРОВ: РУСИЈА Е ПОДГОТВЕНА ЗА СЕКАКВИ ГЛОБАЛНИ СЛУЧУВАЊА ПО ИЗБОРИТЕ ВО САД

//

Русија е подготвена за какви било случувања во светот откако ќе се сумира исходот од американските претседателски избори, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, во интервју за меѓународната новинска агенција „Казинформ“.

„Ние продолжуваме од фактот дека е рано да се дискутира за последиците од изборите во САД за меѓународните односи пред да бидат објавени официјалните резултати. Ова е нашиот принципиелен став. Секако, ние внимателно следиме што се случува од другата страна на Атлантикот, подготвени сме за секаков развој на настаните“, рече Лавров, коментирајќи како претпоставената победа на Џо Бајден може да влијае на ситуацијата во светот.

Највисокиот руски дипломат истакна дека судејќи според коментарите на Бајден, „можеме да сугерираме дека надворешната политика на САД, во случај на негова победа, повеќе би одговарала на идеите што своевремено ги промовираше Обама“.

Претходна статија

ГОДИНАВА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 29 НОВИ ЗАБОЛЕНИ СО ХИВ ВО МАКЕДОНИЈА, А ШЕСТ ЛИЦА ПОЧИНАЛЕ

Следна статија

СТУДЕНТИТЕ ОД ШЕСТА ГОДИНА НА МЕДИЦИНСКИОТ ФАКУЛТЕТ СЕ ВКЛУЧУВААТ ВО РАБОТАТА НА КОВИД ЦЕНТРИТЕ

Најново од Вести