Лавров: Русија ќе го прифати името што ќе го договорат Атина и Скопје

//

Интензивирањето на разговорите за името на Македонија е поврзано со желбата на САД да ја внесат оваа држава во НАТО, оцени рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на годишната прес конференција на руското МНР во Москва.

Лавров рече дека по „долгогодишниот полусон“ разговорите сега се интензивираат и на сите им е јасно зошто – не станува збор за приближување на двата балкански народа, туку желбата на некои едната од нив да стане членка на НАТО…  (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

Амбасадорот на Бугарија во Р.М Иван Петков: Бугарија ја поддржува Македонија за влез во ЕУ

Следна статија

Сценарија за предвремени избори во Грција

Најново од Вести