Лорер: Преговорите со ГЕРБ и Движењето за права и слободи со овие лидери се невозможни

/

Изгласувањето недоверба доаѓа во време кога бугарската влада постигна резултати во борбата против корупцијата и ја прекинува зависноста од руските енергетски извори, изјави за бТБ бугарскиот министер за иновации и развој, Даниел Лорер.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Лорер посочи дека се надева дека пратениците од Националното собрание кои го формираа владејачкото мнозинство при составувањето на владата ќе сфатат дали сакаат промените да продолжат и да гласаат според тоа, а не според нивната партиска припадност.

Даниел Лорер ја отфрли можноста за преговори со опозициските партии ГЕРБ и Движењето за права и слободи, додека двете партии се предводени од нивните актуелни лидери.

– Доколку бугарската влада не го преживее гласањето за недоверба и се постигнат преговори за нова влада со мандат на „Продолжуваме со промената“, нивната партија нема да инсистира Кирил Петков повторно да биде бугарски премиер. Кога ќе дојде време за коалициски преговори сите објави ќе бидат на масата, истакна Лорер.Извор: zoom.mkПретходна статија

БГНЕС со ексклузивна информација- познат протоколот што треба да биде потпишан меѓу Софија и Скопје

Следна статија

Ковачевски: Протоколот кој стигна во бугарското Собрание, нема нови услови и барања за нас

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да