|

Макрон побара од Атал засега да остане на функцијата премиер на Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон одлучи да го задржи својот премиер Габриел Атал на функцијата по парламентарните избори на кои политичкиот табор на владата ја загуби улогата на најсилната левичарска партија во парламентот.

„Претседателот побара од Габриел Атал засега да остане премиер за да се обезбеди стабилност на земјата“, се вели во соопштението од кабинетот на Макрон, пренесува Ројтерс.

Атал веќе во неделата најави дека ќе понуди оставка, која ја следи француската политичка традиција, но додаде дека е подготвен да остане на функцијата подолго како привремен премиер, но за тоа треба да одлучи претседателот.Слични Објави