|

Mаричиќ – Фајон: ЕУ отвора шанса што не се пропушта, Словенија со поддршка за следниот чекор

На маргините на Бледскиот стратешки форум, денеска, вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, оствари конструктивна средба со заменик-претседателката и министерка за надворешни и европски прашања на Република Словенија, Тања Фајон, на која беше испратена порака дека ЕУ создава позитивен политички момент, кој е погоден за брз напредок на Северна Македонија на европскиот пат.

„Одлучни сме во нашата посветеност да се усогласиме со стандардите, вредностите и политиките на ЕУ и да ги направиме следните чекори за да останеме во процесот и да напредуваме во преговорите со ЕУ. Во овој сложен процес од клучно значење е да знаеме дека држава како Словенија, со силно европско искуство, ја имаме за партнер и сојузник во исполнувањето на ЕУ-агендата“, вели тој.

Заменик-претседателката и министерка за надворешни и европски прашања, Тања Фајон, на средбата ги поздрави политичката волја и заложбата на македонската Влада за успех во преговарачкиот процес и со охрабрување порача Северна Македонија да продолжи напред, а поддршката Словенија останува до исполнување на нашата стратешка цел – полноправно членство во ЕУ.

Во фокусот на нивниот разговор беше темата за уставните амандмани, кои стојат како обврска за продолжување на преговорите за членство на Северна Македонија во ЕУ, а за кои и Маричиќ и Фајон се согласија дека амандманите не се само уставни дополнувања, туку дека тие ја симболизираат нашата посветеност на забрзување на реформските процеси, европеизација на македонското општество, демократските принципи, владеењето на правото и човековите права.

Соговорниците разговараа и за децениското искрено пријателство и соработка меѓу двете држави и двата народа, со кое дополнително ги унапредуваат нивните односи придонесувајќи во промоцијата на заедничките европски вредности, особено солидарноста во справувањето со последиците од климатските промени и природните непогоди.

Маричиќ денеска учествува на Бледскиот стратешки форум на панелот со наслов: „Збогум, Европо! – Глобален вазал или глобален лидер: Европа во новата геополитичка доба“, на кој учествуваат и неговата словенечка колешка, Тања Фајон, Федерика Могерини, Аранча Гонзалез, декан на Париското школо за меѓународни односи, Кристофер Смит, заменик-асистент секретар за Централна Европа и Југоцентрална Европа, и Мирослав Влачовски, министер за надворешни и европски прашања на Република Словачка.Слични Објави