МЕСУТ ОЗИЛ СО ПОДДРШКА ОД СВОИТЕ ТИМСКИ КОЛЕГИ

//

Хектор Белерин го пофали својот тимски колега во Арсенал, Месут Озил, што ја отвори темата и јавно проговори за проблемите што го поттикнаа неговото пензионирање од меѓународната фудбалска сцена.

 

Озил ја заврши својата кариера во Германија во неделата, потврдувајќи ја својата одлука во серија од изјави на социјалните медиуми во кои ги критикуваше медиумите и претседател на Германската Фудбалска Асоцијација (ГФА) Рејнхард Гриндел.

 

Плејмејкерот, кој беше во центарот на бурата што се крена околу фотографијата сликана со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган во мај, тврди дека бил престорен во жртвено јагне за слабата игра на германскиот тим на Светското првенство во Русија, 2018 година и тоа токму поради своите турски корени.

 Неговите коментари добија поддршка од шпанскиот полковник Белерин, кој објави порака за солидарност на Твитер. „Ирационално е некој што направил толку многу за својата земја во и вон од теренот да биде третиран со такво непочитување“, напишал Белерин. „Добро сторено Месут Озил. Добро се спротивстави ваквото однесување!”

 

Дефанзивецот на Баерн Минхен, Џером Боатенг, кој дебитираше за Германија истата година како и Озил, сподели фотографија од двајцата заедно, додавајќи: „Ми беше задоволство, аби“ („аби” е турски збор за брат).

 

Озил 92 пати го носеше националниот дрес за Германија и беше дел од тимот на Јоаким Нил кој го освои Светското првенство во 2014 година.

Претходна статија

4-ТЕ ЗНАЦИ КОИ СОВРШЕНО СИ ОДГОВАРААТ СО ХОРОСКОПСКИОТ ЗНАК ЛАВ

Следна статија

ДАЛИ ЗНАЕВТЕ ДЕКА: ГЛАВНИОТ ЛИК ОД УРНЕБЕСНАТА КОМЕДИЈА „БОГОВИТЕ ПАДНАА НА ТЕМЕ“…

Најново од Разно