| |

МИЦКОСКИ : ВО ЗДРАСТВОТО ВЛАДЕЕ НЕПОТИЗАМ

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервјуто за вестите на Сител телевизија, истакна дека владата на СДСМ и Зоран Заев секој ден се соочува со нов скандали. Според него оваа влада единствено што работи изминатиот период е дефокусирање на македонската јавност од актуелните политички случувања, како и многубројни афери и криминални дејствија.

-Наместо да имаме нов развој на технологии ние имаме криминални иновации каде што се делат пари на активисти и партиски големци на СДСМ, роднини, братучеди, кумови, снаи инт. Имаме катастрофална ситуација во здравството, ќерка на татко дава тендери по 3-4 милиони евра. Гледаме на човек – фирма се даваат 35 милиони евра. Министри во владата со сопствените фирми добиваат тендери во јавната администрација. Ништо не е послабо ни во другите сектори. Образованието ни е на маргините во Европа, рече Мицкоски.

Мицкоски нагласи дека тој не очекувал и ништо повеќе од премиер како Зоран Заев кој бил обвинет за земање мито од 200.000 евра.

-Јас не очекував ништо повеќе од премиер кој што беше обвинет за земање на мито од 200.000 евра. Не очекував дека нешто ќе се случи. Еве година и пол после тоа свесни сме и на катастрофално лошото работење и на градоначалниците кои што ќе направат една година откако беа избрани или крадоначалници, не знам како да ги наречам, вели Мицкоски.

Според него во моментот на Македонија и се случува една општествена депресија и не треба да се чудат што младите луѓе на дневна основа ја напуштаат државата.

-Сега сигурно од другата страна ќе долета некое стерилно соопштение каде што ќе кажат- Да ама така беше во времето и на ВМРО-ДПМНЕ. Но јас се уште не видов да некој се врати и го облече оние чевли кои што ги редеа пред владата. Напротив таа бројка се триплираше, додаде тој.

Слични Објави