МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ УТРОВО ГО ПОСЕТИ ПАЦИЕНТОТ НА КОГО МУ БЕШЕ ТРАНСПЛАНТИРАНО СРЦЕ

/

Утрово го посетив Иван, тој е буден и се чуствува добро. Изрази огромна благодарност до семејството Диневи, докторите и целата јавност за поддршката која ја добива. По успешната операција следува најважниот период од неговото закрепнување, периодот во кој телото на Иван треба да го прифати новиот орган. Докторите максимално посветено ќе го водат низ овој процес, да им посакаме среќа на сите. Верувам дека овој историски подвиг на македонското здравство, овој највисок акт на човечност и хуманост, ќе ја подгине свеста за органодарителството и ќе имаме уште многу успешни трансплантации, рече министерот Филипче, стои во соопштението од Министерството за здравство, пренесува Канал 5.

Пред два дена, првпат во Северна Македонија се изведе трансплантација на срце. Со овој голем исчекор се испиша историја во македонското здравство, во македонската кардиохирургија.

– Органодарителството е највисокиот чин на човекољубие и на алтруизам. По дијагностицирањето на мозочната смрт, семејството се согласи да ги донира срцето и бубрезите од починатата пациентка и се даде шанса за втор живот на тројца пациенти. Оваа комплексна операција, која за првпат се изведе докажа дека здравјето на граѓаните е на прво место, и етиката и хипократовата заклетва ги надминуваат сите разлики, се вели во соопштението од МЗ.На трансплантацијата работеа стручен и врвен тим на кардиохирурзи под водство на проф. д-р. Сашко Јовев од Државната кардиохирургија, акад. д-р. Жан Митрев од „Клиника Жан Митрев”, проф. д-р. Александар Николиќ од болницата „Аџибадем Систина” и Националната Координаторка за трансплантација д-р. Маја Мојсова од Универзитетска Клиника за Анестезија, Реанимација и Интензивно лекување.Претходна статија

МВР СО ДЕТАЛИ ЗА СИНОЌЕШНАТА ПРЕСТРЕЛКА ВО БУТЕЛ

Следна статија

ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС НЕ ГО ПОЧИТУВАЛЕ 59 ЛИЦА, ОД НИВ ПРИВЕДЕНИ 32

Најново од Вести