Mинистерот за надворешни работи на Казахстан во официјална посета на Скопје

/

Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска ќе биде домаќин на казахстанскиот вицепремиер и министер за надворешни работи Мухтар Тлеуберди, кој ќе престојува во официјална посета на земјава.

Како што информираат од МНР, во фокус на разговорите ќе бидат билатералните односи, особено мултилатералната соработка на двете држави, со посебен акцент во Организацијата за безбедност и соработка на Европа (ОБСЕ), со која Северна Македонија ќе претседава по две месеци, а ќе бидат разменети мислења и за други актуелни прашања во надворешната политика.

Во рамки на неговиот престој во Скопје, Тлеуберди се очекува да се сретне и со шефот на државата Стево Пендаровски, како и со претседателот на Собранието, Талат Џафери.

Претходна статија

Предметот на донација е сè уште во фаза на преговори со украинската страна, вели министерката Петровска

Следна статија

Национална вежба за подготвеност на институциите во случај на радиолошки и нуклеарни вонредни настани

Најново од Вести