МИТРОВСКИ: НЕЗАКОНСКИ Е ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО ДА ГИ ПРЕВЗЕМЕ ПРЕДМЕТИТЕ НА СЈО

/

Не постои законска основа редовните јавни обвинителства да ги преземат предметите кои се почнати од Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Така е детерминирано во Законот за СЈО кој што е се уште на сила, смета адвокатот Јанаки Митровски.

Тој за Алфа ТВ изјави дека во Законот не е дозволено ниту предвидено дека еднаш воспоставена надлежност на СЈО може да се врати во редовните јавни обвинителства.Оттука, одлуката на Катица Јанева или полномошно како сакате наречете го, е незаконито, рече Митровски.Претходна статија

ВИДЕО: ВО ШТИП ВЕЌЕ ФУНКЦИОНИРА ПРВОТО АВИО ТАКСИ

Следна статија

(ВИДЕО) ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ НА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА, 8 СЕПТЕМВРИ

Најново од Вести