МВР: НОВИ ЛАЖНИ ПОКАНИ ЗА НАВОДНА ТЕКОВНА ИСТРАГА

//

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека денеска до одредени граѓани и правни лица повторно, како пред десетина дена, од страна на сторител кој лажно се претставува во име на МВР, односно во име на државниот секретар Магдалена Несторовска, се упатени лажни покани во врска со наводна тековна истрага.

„Апелираме до граѓаните да не наседнуваат на ваквите измами, а Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при МВР веќе презема соодветни мерки и активности за законско санкционирање на сторителот. Министерството за внатрешни работи не користи електронска пошта за испраќање на покани до граѓани во врска со спроведување на истраги, туку тие покани се испраќаат во хартиена форма, со соодветна процедура“ соопшти МВР.

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика апелира граѓаните и правните субјекти да не отвораат прикачени документи во прилог на пораки што не доаѓаат од верификувани и за нив познати испраќачи, да не наседнуваат на измами од ваков тип и правните субјекти да преземат соодветни мерки за заштита на нивните компјутерски системи од потенцијален малициозен софтвер согласно нивните интерни процедури за сајбер безбедност.Извор: Макфакс

Претходна статија

СУДИРИ МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИ И ПОЛИЦИЈАТА ВО ИСТАНБУЛ

Следна статија

Д-Р ЛАЗАРОВ: МАТИЧНИТЕ ЛЕКАРИ И СЕСТРИ СЀ УШТЕ ГИ ЧЕКААТ ПЛАТИТЕ ЗА МАРТ, ИМАЈТЕ УБАВ ПРОДОЛЖЕН ВИКЕНД

Најново од Вести