Најскапиот зимски преоден рок: Ова се ТОП 20, само на дефанзивци потрошени 215 милиони евра!

/

Иако овој зимски преоден рок беше најскапиот во историјата во последните часови или минути немаше некој сензационален трансфер.

На неколку часа пред крајот Манчестер Сити се повлече од преговорите за доведување на Ријад Марез, Гвардиола нудеше 75 милиони евра и неименуван играч, но Лестер бараше 110 милиони евра.

Но и доколку трансферот беше реализиран тој не би бил најголем оваа зима бидејќи Барселона за Кутињо плати 120 милиони евра, а истата сума може да порасне и до 160 милиони преку бонуси. На второто место е Вирџил Ван Дијк кој Саутемптон го замени со Ливерпул за 79 милиони евра. Холанѓанецот е еден од најскапите 20 дефанзивци на кои беше потрошени 2015 милиони евра.

Во продолжение ви ги претставуваме најскапите 20 трансфери во најинтересниот зимски преоден рок во историјата. 1. Кутињо 120+40 милиони евра со бонуси (Од Ливерпул во Барселона)
 2. Вирџил Ван Дијк 79+6 милиони евра (Од Саутемптон во Ливерпул)
 3. Диего Коста 66 милиони евра (Од Челси во Атлетико Мадрид)
 4. Емерик Лапорте 65 милиони евра (Од Атлетик Билбао во Манчестер Сити)
 5. Пјер-Емерик Обамејанг 64 милиони евра (Од Борусија Дортмунд во Арсенал)
 6. Седрик Бакамбу 40 милиони евра (Од Виљареал во БЈ Синобо Гуан)
 7. Иниго Мартинез 32 милиони евра (Од Реал Сосиедад во Атлетик Билбао)
 8. Лукас Моура 29 милиони евра (Од ПСЖ во Тотенхем)
 9. Андре Ајев 23 милиони евра (Од Вест Хем во Свонси)
 10. Тео Волкот 22.5 милиони евра (Од Арсенал во Евертон)
 11. Ценк Тосун 22 милиони евра (Од Бешикташ во Евертон)
 12. Гуидо Карлио 21.5 милиони евра (Од Монако во Саутемптон)
 13. Мануел Аканџи 21.5 милион евра (Од Базел во Борусија Дортмунд)
 14. Пјетро Пелегри 21 милион евра (Од Џенова во Монако)
 15. Емерсон Палимери, 20 милион евра (Од Рома во Челси)
 16. Оливие Жиру 17 милиони евра (Од Арсенал во Челси)
 17. Јурген Локадиа 17 милиони евра (Од ПСВ во Брајтон)
 18. Баду Н’Даје 16 милиони евра (Од Галатасарај во Стоук)
 19. Франсис Кокелан 14 милиони евра (Од Арсенал во Валенсија)
 20. Сандро Вагнер, 13 милиони евра (Од Хофенхајм во Баерн)

Извор: Sportski.mk

 

Претходна статија

Договорено: Талентираниот вардарец како слободен фудбалер ќе ја засили Ријека

Следна статија

A1 ON: ВИДЕО: Нимиц се сретна со Заев и Иванов

Најново од Вести