НАПРЕД РОЗОВО-ЧЕКОРИ ПРОТИВ РАКОТ НА ДОЈКА

//

„Напред розово 2019–чекори против ракот на дојка“ е настанот што по 11 пат ќе се одржи Скопје. Како организатори се потпишани здружението „БОРКА–за секој нов ден“ и амбасадата на САД во земјава, а почетокот е закажан за 11 часот пред „Школка“ во Градскиот парк, јавува НОВА.

„Напред розово 2019–чекори против ракот на дојка“ и оваа година ќе има добротворен карактер. Собраните средства од продажбата на розови маички ќе одат за реализација на годишните активности на „БОРКА“ за обезбедување на психосоцијална помош и поддршка за болните од рак и нивните семејства, обезбедување на перики за жените со низок социјален статус кои примаат хемотерапија, посета на клиниката за онкологија и торакална хирургија од волонтери на здружението, одржување на бесплатната СОС линија за помош и поддршка, итн.

Претходна статија

ШВЕРЦЕРИ НА ДРОГА, ПРИ ПОТЕРА СО ЧАМЦИ, СПАСИЛЕ ПОЛИЦАЈЦИ ОД ДАВЕЊЕ

Следна статија

ФБИ ПРИВЕДЕ РУСКА ПРАТЕНИЧКА НА АЕРОДРОМ ВО ЊУЈОРК

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да