|

НАТО испрати порака до Москва, споменува „прилагодување на нуклеарните капацитети“

Министрите за одбрана на земјите-членки на НАТО на состанокот утре и задутре во Брисел ќе разговараат за адаптацијата на нуклеарните капацитети на сегашната безбедносна средина, изјави денеска генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

„Групата за нуклеарно планирање ќе се состане како дел од министерскиот состанок, на кој сојузниците ќе разговараат за тековното прилагодување на нуклеарните капацитети на сегашната безбедносна средина“, рече Столтенберг на прес-конференција.

На прашањето каква порака испраќа НАТО до Москва со ова, Столтенберг рече дека сојузниците „мора да бидат способни јасно да соопштат дека нашето нуклеарно одвраќање е ефективно, безбедно и доверливо“.

„И тоа е она што го правиме со модернизирање, практикување и комуникација за она што го правиме“, додаде тој.

Столтенберг рече дека веќе е постигнат значителен напредок, дека овој месец Холандија ги прогласи првите борбени авиони Ф-35 подготвени за нуклеарната мисија на НАТО, дека САД го модернизираат своето нуклеарно оружје во Европа.

„Како што се развиваат предизвиците, нуклеарната мисија на НАТО останува иста. За да се зачува мирот и да се одврати агресијата“, рече Столтенберг, додавајќи дека нуклеарната закана не е само од Русија, туку и од Кина и Северна Кореја.

Министрите ќе разговараат и за сè поинтензивната руска кампања на непријателски дејствија во земјите на НАТО – саботажа, насилство, сајбер напади и дезинформации.

„Сојузниците преземаат решителна акција, апсат и покренуваат правни постапки. Заеднички ја зајакнуваме заштитата на критичната инфраструктура, како и размената на информации и разузнавачки информации“, рече генералниот секретар.

Тој нагласи дека дејствијата на Русија нема да ги спречат сојузниците да продолжат да ја поддржуваат Украина. „На овој состанок на министрите за одбрана ќе ја зголемиме нашата поддршка за Украина, ќе ја зајакнеме нашата одбрана и ќе испратиме силна порака за одвраќање до нашите противници“, рече Столтенберг.

Тој рече дека очекува сојузниците да објават голема помош за Украина во воена опрема, противвоздушна одбрана, артилерија и ракети до самитот на НАТО од 9 до 11 јули во Вашингтон и на самиот самит.Слични Објави