|

Недостиг на храна во Северна Кореја: Намалени оброците на војниците

Кризата со храна во Северна Кореја изгледа дека се влошува, објави денеска Јужна Кореја, а медиумите објавија дека севернокорејските власти првпат по повеќе од две децении ги намалиле оброците за војниците.

Северна Кореја имаше сериозен недостиг на храна во последните децении, вклучувајќи го и гладот ​​во 1990-тите. Изолираната земја е под строги меѓународни санкции поради нејзината програма за нуклеарно оружје и балистички ракети, а во последниве години нејзината ограничена гранична трговија речиси целосно стивна поради пандемијата „Ковид-19“.

Јужнокорејскиот весник DongA Ilbo денеска објави дека Северна Кореја ги намалила дневните оброци за војниците за првпат од 2000 година, цитирајќи неидентификуван висок јужнокорејски функционер. Јужнокорејското Министерство за обединување, кое се занимава со односите со Северна Кореја, соопшти дека засега не може да ги потврди овие медиумски извештаи, но дека внимателно ја следи ситуацијата.

Севернокорејската државна новинска агенција KCNA на 6 февруари објави дека Работничката партија на Кореја свикала состанок на централниот комитет на партијата за „многу важна и итна задача за одредување на правилната стратегија за развој на земјоделството“, пишува Ројтерс.

Министерството за обединување наведува дека Северна Кореја ретко свикува состанок од ваков тип. Минатиот месец, американската мониторинг група 38 Норт соопшти дека „достапноста на храна во Северна Кореја веројатно паднала под минимумот за човечки потреби“.

Јужнокорејскиот министер за обединување Квон Јанг-се рече дека неодамнешните извештаи на севернокорејските медиуми за појавување на ќерката на лидерот Ким Џонг-ун на државни функции би можеле да бидат насочени кон поттикнување на единството и зацврстување на лојалноста кон владејачкото семејство во услови на продлабочени хуманитарни проблеми.Слични Објави