Неколку десетици луѓе протестираа пред амбасадата на Република Бугарија во Скопје

//

Неколку десетици луѓе вечерва се собраа на протест пред бугарската амбасада во Скопје, јавува БГНЕС.

Учесниците на протестот носеа знамиња со симболот од Вергина, а не државното знаме на РС Македонија. Тие скандираа „Македонија“ и не беше јасно зошто се собрани пред бугарското дипломатско претставништво.

Пред македонското Собрание да го прифати францускиот предлог за почеток на преговори за членство во ЕУ, опозициската ВМРО-ДПМНЕ и екстремната левичарска проруска партија „Левица“ организираа протести во Скопје против „бугаризацијата и асимилацијата“ на РС Македонија.

На протестот пред бугарската амбасада во македонскиот главен град вечерва немаше инциденти. На местото на настанот имаше силно полициско присуство.

Претходна статија

Бугарија не може да биде одговорна за депортацијата на Евреите од германската административна област Македонија

Следна статија

Нов ценовен шок, од понеделник поскапува парното, ќе поскапат и пелетите и огревното дрво

Најново од Вести