НЕМА ПОВЕЌЕ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД-19 ВО БОЛНИЦИТЕ ВО ВУХАН

/

Портпаролот на кинеската Национална здравствена комисија Ми Фенг денеска изјави дека во болниците во Вухан нема повеќе заболени од ковид-19, пренесува Плусинфо.

– Последната вест е дека на 26 април бројот на новозаболени од коронавирусот во Вухан е нула, благодарение на заедничките напори на градот и медицинскиот персонал од сите краеви на земјата, посочи Ми.

Во Вухан беа регистрирани 46.452 случаи на ковид-19, што е 56 проценти од бројот на заразени во Кина. Во градот починаа 3.869 луѓе, што е 84 отсто од вкупниот број на смртни случаи во Кина.

Досега во Кина се евидентирани 82.827 заразени луѓе со ковид-19, од кои 4.632 починале, а 77.394 оздравеле.

Претходна статија

МБА: БАНКИТЕ СЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА ГОТОВИНСКАТА ИСПЛАТА НА АПРИЛСКИТЕ ПЕНЗИИ

Следна статија

ПОЧИНАА ДВАЈЦА ПАЦИЕНТИ ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД-19, НОВИ 19 ЗАБОЛЕНИ

Најново од Вести