Ново поскапување на бензините од полноќ

/

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,88 % во однос на одлуката од 4.05.2022 година.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 2,00 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се намалува за 0,50 ден/лит.

Малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менува.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,261 ден/кг и сега ќе изнесува 53,848 ден/кг.

Од 10.5.2022 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 90,50 (денари/литар)

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 92,50 (денари/литар)Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 89,50 (денари/литар)

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 87,50 (денари/литар)

Мазут М-1 НС 53,848 (денари/килограм)

Извор: TemiteПретходна статија

Средба Генчовска-Шаленберг: Бараме од Скопје конкретни активности и гаранции за спроведувањето на Договорот од 2017 и гарантирање на правата на Бугарите од РС Македонија

Следна статија

(Видео) Група бугарски патриоти им ја расипаа „забавата“ на бугарските русофили и комунисти пред споменикот на окупаторската Црвена армија во Софија

Најново од Вести