Османи оствари средба со својот естонски колега Реинсалy

/

На маргините на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации, министерот за надворешни работи Бујар Османи оствари средба со својот колега од Република Естонија, Урмас Реинсалy.

– Во светло на промените во европската безбедност и севкупните последици предизвикани од руската агресија врз Украина, соговорниците разменија мислења за продлабочување на сојузништвото во рамките на НАТО и зајакнувањето на Источното крило на Алијансата, соопшти МНР.

Воедно, министерот Османи кратко го брифирал својот хомолог за отпочнатите преговори со Европската Унија и идните чекори, апострофирајќи ја високата подготвеност на земјата за успешен и брз преговарачки процес.-На средбата беше изразено задоволство од динамизираниот тренд на билатералните односи меѓу двете земји и беа реафирмирани заложбите во претстојниот период да продолжи развојот на соработката во сите сфери од заеднички интерес. Министерот Османи ја подвлече важноста и потребата за користење на естонското искуство, особено во сферата на дигитализација за нашето општество, се наведува во соопштението од МНР.

Извор: Zoom. mk

Претходна статија

Хакерите почнаа да објавуваат тајни документи на албанската полиција

Следна статија

Министерот за локална самоуправа Милевски утре ќе поднесе оставка

Најново од Вести