ОТЕЦ ПАРТЕНИЈ: ПРОЕКТОТ СРПСКА ЦРКВА ВО МАКЕДОНИЈА ДОЖИВЕА НЕУСПЕХ

//

„Вие потполно ја разбирате ситуацијата со црквата во нашата земја. Вистина е дека во Македонија поголемиот дел од православното население независно од неговата етничка припадност за единствена и канонска црква ја смета Македонската православна црква-Охридска архиепископија кон која припаѓаат речиси сите свети места, храмови и манастири. Црковното дело на Српската црква во Македонија доживеа неуспех. Таа има мал број следбеници, служи во некои приватни домови и добива финансиска поддршка од Република Србија. Освен тоа Светата хиреархија на нашата Црква се радува на поддршката на сите социјални, политички, културни и научни структури кај нас“, изјави во интервју за украинскиот медиум Religionpravda.com.ua, отец Партениј, игумен на Бигорската света обите манастир и епископ Антаниски на Македонската православна црква-Охридска архиепископија. Целото интервју можете да го прочитате на следниот линк.Претходна статија

(ВИДЕО) ЗАХАРИЕВА-БУЧКОВСКИ: БУГАРИЈА НЕ СТАВА ВЕТО, ТУКУ НЕ ЈА ОДОБРУВА ПРЕГОВАРАЧКАТА РАМКА

Следна статија

(ВИДЕО) ЗАЕВ: БУГАРИЈА НИ СТАВИ ВЕТО, ЗА ИДЕНТИТЕТОТ И ЈАЗИКОТ НЕМА ПРЕГОВОРИ

Најново од Вести