|

Палестинскиот премиер поднесе оставка

Палестинскиот премиер Мохамед Стајех изјави дека поднел оставка и својата одлука му ја пренел на палестинскиот претседател Махмуд Абас.

Стајех истакна дека поднел оставка со цел да се изгради поширок консензус меѓу Палестинците за политичките аранжмани по израелската војна против Хамас во Појасот Газа.

Ројтерс наведува дека овој потег доаѓа во време на зголемен притисок на САД врз претседателот Абас да ја реорганизира палестинската самоуправа во време кога се интензивираат меѓународните напори за прекин на борбите во Појасот Газа и започнување на работа на создавање политичка структура за управување со енклавата по војната.Слични Објави