Папа Франциско: Нуклеарниот пожар може случајно да почне

//

Папата Франциско во обраќањето познато како „Состојба во светот“ апелира до сите нации да го поддржат дијалогот со цел да се намалат тензиите на Корејскиот Полуостров и да се работи на правно обврзувачката забрана на нуклеарното оружје.

– Нукеларното оружје мора да биде забрането, изјави поглаварот на Римокатоличката црква, цитирајќи документ објавен од папата Јован Дваесет и трети за време на Студената војна.Папата Франциско потенцира дека „не може да се негира дека пожарот може да почне случајно или во непредвидени услови“… (Прочитајте го целиот напис овде)

Претходна статија

Пратениците ќе избираат уставни судии, а треба да се гласа и за законот за јазиците

Следна статија

Oфицијално: Лацио го доведе првото засилување, човекот – титула пристигнува во Рим!

Најново од Вести