Пратениците ќе избираат уставни судии, а треба да се гласа и за законот за јазиците

//

Со утрешното продолжение на 27-та пленарна седница на која на дневен ред се и изборот на уставни судии и Предлог-законот за употреба на јазиците, Собранието ја започнува работата во 2018 година и интензивната агенда најавена за првиот месец од годинава. Закажани се продолженија на вкупно шест седници, и две собраниски комисии. Засега се уште е неизвесно дали пратениците од опозициската партија ќе се вклучат во работата на Собранието. Очекувањата се дека ВМРО-ДПМНЕ ќе ги објави идните чекори на партијата, меѓу кои и делувањето на пратениците, како што пред некој ден во интервју најави лидерот на партијата Христијан Мицкоски… (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

Умберто Еко: Книгата е отпорна на забот на времето

Следна статија

Папа Франциско: Нуклеарниот пожар може случајно да почне

Најново од Вести