Пендаровски – Фон дер Лејен: Очекување помош од ЕК во справувањето со енергетската криза

/

Актуелната енергетска криза и текот на скрининг процесот, како важна фаза во пристапните преговори за членство на земјава во Европската Унија, беа главни теми на денешната средба на шефот на државата Стево Пендаровски со претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен во Софија.

Како што соопшти Кабинетот на шефот на државата, претседателот Пендаровски изрази очекување за помош од Европската Комисија во контекст на европската солидарност во справувањето со енергетската криза.

Во однос на во пристапните преговори за членство Пендаровски истакна дека земјава е подготвена да ги направи потребните реформи во клучните области, како дел од процесот за пристапување кон ЕУ.

Пендаровски и Фон дер Лајен денеска во Софија присуствуваат на церемонијата по повод почетокот на комерцијалната работа на гасниот интерконектор Грција – Бугарија (ИГБ). 

Претходна статија

Започна церемонијата за официјалното пуштање во употреба на гасоводот меѓу Грција и Бугарија

Следна статија

Бектеши: Училиштата на регулиран пазар за непречено одвивање на наставата, јавните здравствени установи ќе ги снабдува ЕСМ по поповолна цена од берзанската

Најново од Вести