ПЕТНАЕСЕТ ФЛАМИНГА ДОБИЈА МАЛА ЛАГУНА ВО СКОПСКАТА ЗООЛОШКА ГРАДИНА

//

Денеска ќе биде отворено живеалиштето за фламинга во Зоолошка градина Скопје. Овој проект е изработен со поддршка на градот Скопје и направено е едно од најубавите живеалишта за овие егзотични птици во Југоисточна Европа.

По тој повод ќе се одржи прес-конференција во Скопје ЗОО, точно пред новото живеалиште за фламинга, во 13 часот. На пресот ќе се обратат градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и директорот на скопската зоолошка, Ѓорѓи Галетановски.

Во Скопје ЗОО, во новата мала лагуна, живеат 15 фламинга, пренесува Нова македонија.Претходна статија

БЕЗ ВОДА ДЕНЕСКА ДЕЛ ОД НАСЕЛБАТА ВОЛКОВО

Следна статија

ВОЗ ПРЕГАЗИ МИГРАНТ НА ПРУГАТА ВЕЛЕС – ГРАДСКО

Најново од Вести