Петровска: РСМ по три децении стана полноправна членка на Алијансата и тоа во клучен момент за европската безбедност

/

Министерката за одбрана Славјанка Петровска попладнево во Лондон имала средба со британскиот специјален претставник за Западен Балкан, сер Стјуард Пич со кого разговарала за моменталната безбедносна состојба во Европа.

– Северна Македонија, по три децении стана полноправна членка на Алијансата и тоа во клучен момент за европската безбедност. Фактот дека нашата земја речиси две години е сојузник во НАТО е една од најважните алатки за одржување на безбедноста и стабилноста во регионот. Балканот, а особено Западниот Балкан е стабилен и мирен и тоа останува наша заложба, истакнала Петровска.

Во однос на инвазијата на Руската Федерација врз Украина, Петровска порачала дека воените дејствија мора итно да запрат и дека Украина ја има целосната поддршка од нашата земја.

Претходна статија

Во Бугарија влегле над 38 илјади украински бегалци од почетокот на руската инвазија

Следна статија

УНИЦЕФ и УНХЦР: Непридружуваните и разделените деца кои бегаат од Украина мора да бидат заштитени

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да