ПО МАРАТОНСКИ РАЗГОВОРИ: Ќе направат ли Меркел и Шулц конечно влада?

//

Во пробните преговори на конзервативката Ангела Меркел и социјалдемократите денес дојде до пробив, бидејќи двете страни се согласиле околу планот за отпочнување на формирање преговори за „голема коалиција“. Како што се наведува, со тоа се јакнеат перспективите на владата која повторно би ја сочинувале конзервативците и социјалдемократите, со што би се завршила политичката неизвесност во Германија, која трае уште од изборите одржани на 24 септември… (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

IN MEMORIAM: Почина Мирослав Стојановиќ – Шуки, академски сликар и мултимедијален уметник

Следна статија

Кејп Таун, првиот главен град во светот што ќе остане без вода

Најново од Вести