ПОЧИНА ДАНЧО ЧЕВРЕВСКИ

Македонскиот театарски, филмски и телевизиски глумец и продуцент Данчо Чевревски почина синоќа во Скопје на 69 годишна возраст.

Чевревски е роден на 17 мај 1951 година во Скопје. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје на отсекот за драмски актери. Специјализација, односно филмско усовршување има добиено на УКЛА во Лос Анџелес.

Чевревски е еден е од основачите на приватното претпријатие за производство на филмови ТИРАНГЛ, а работеше и како професор на ФДУ во Скопје и беше декан на Факултетот.

Зеде учество во повеќе југословенски и македонски филмови, меѓу кои „Игмански марш“, „Хај-фај“, „Трст виа Скопје“, „Тетовирање“, „Џипски меџик“, „Панкот не е мртов“, „Ова не е американски филм“.Во текот на својата кариера доби повеќе награди, а минатата година, му беше доделена наградата „Астер“ за исклучителни достигнувања на филмот и на ТВ.Претходна статија

(ВО ЖИВО) ПРОСЛЕДЕТЕ ГО МЕЃУНАРОДНИОТ ФЕСТИВАЛ ЗА СТУДЕНТСКИ ЕТНОГРАФСКИ ФИЛМ „ЕТНОФ“

Следна статија

„ВРБА“ НА МИЛЧО МАНЧЕВСКИ ОСВОИ СРЕБРЕНА ПАЛМА НА ФЕСТИВАЛОТ ВО ВАЛЕНСИЈА

Најново од Култура