ПОЧНА ЛИДЕРСКАТА КАЈ ПЕНДАРОВСКИ- ЌЕ ИМА ЛИ ДОГОВОР ЗА ДАТУМ ЗА ИЗБОРИ?

/

Почна лидерската средба за терминот на одржување на предвремените парламентарни избори, кои беа закажани на 12 април, но беа одложени со уредба на Владата поради прогласувањето вонредна состојба и ширењето на ковид-19. Истата се одвива во кабинетот на претседателот Стево Пендаровски.

Освен за терминот за избори лидерите се очекува да зборуваат и за евентуално продолжување на вонредната состојба, за состојбата со коронавирусот во земјата и препораките на здравствените власти, и како да се спроведе кампања и гласање, а да се заштитат граѓаните.

На лидерската средба се поканети претседателите нa парламентарните политички партии од власта и од опозицијата кои на последните парламентарни избори освоиле пратенички мандати со самостојни листи.Претходна статија

СЛУЧАЈ ЛАСКАРЦИ: СПОРЕД ОБВИНИТЕЛСТВОТО АВТОБУСОТ НА ДУРМО ТУРС САМО 2 МИНУТИ БИЛ НА ТЕХНИЧКИ ПРЕГЛЕД

Следна статија

РАСТЕ БРОЈОТ НА ДЕЦАТА ВО ГРАДИНКИТЕ ВО БЕЛГРАД

Најново од Вести