ПОЧНА ОХРИДСКИОТ ДИЈАЛОГ КОЈ ЌЕ СЕ ОДРЖУВА ДО 26 ОКТОМВРИ ВО ОХРИД

/

Со утринска сесија почна Охридскиот дијалог кој претставува стратешки дијалог за унапредување на прогресивните и напредни решенија за предизвиците со кои се соочува Македонија и регионот, соопштија од Владата.

Како дел од Охридската група се и поранешниот генерален секретар на НАТО, Џорџ Робертсон, голем дел на поранешни и сегашни дипломати, чија цел е преку активни решенија да ѝ помагаат на Македонија во остварување на своите евроатлански интеграции.

„На утринскиот панел беше разговарано за следните чекори кои ја очекуваат Македонија. Само две години по ослободувањето на државата од претходниот хибриден режим, ги решивме проблемите со соседите, имаме подобрување на регионалната соработка и сите економски индикатори покажуваат зголемување на трговската размена и на странските директни инвестиции. За само две години од изолирана држава, Македонија стана релевантен партнер и пример во регионот“, се вели во соопштението.

На утринската сесија, велат од Владата, учесниците се согласија дека се тука за да помогнат, да се постигне уште поголем прогрес во евроатланските интеграции на државата.„Пред речиси 20 години се мислеше дека членство во НАТО е невозможна мисија, со тукушто завршен внатрешен конфликт и многу поделби во општеството. Денес Македонија е на чекор од полноправно членство во НАТО и останува посветена на имплементирање на ЕУ стандардите“, се согласиле учесниците, соопшти Владата.

Претходна статија

ДВАЈЦА ВОЗАЧИ ТЕШКО ПОВРЕДЕНИ ВО СУДАР НА ДВЕ ВОЗИЛА ВО ПРИЛЕП

Следна статија

ФАТАЛНАТА РУСКА ШПИОНКА ИЗЛЕГУВА ОД ЗАТВОРОТ ВО ФЛОРИДА

Најново од Вести