ПОЛНЕТИ КОМПИРИ СО СЛАНИНА И СИРЕЊЕ

Состојки:

  • 4 компири
  • 200 гр. сирење
  • 200 гр. сланина
  • 200 мл. јогурт
  • 2 чешниња лук
  • сол

Подготовка:

Компирите измијте ги убаво, не ги лупете, исечете ги на половина и издлабете ги со остар нож. Потоа ставете ги да се варат во солена вода до полуготовност.

Наредете ги во тава и во длабнатините ставете им парчиња сирење и сланина. Ставете ги во загреана рерна се додека компирот не биде готов.

Сервирајте ги топли и на нив ставете го јогуртот во кој претходно сте ставиле сол и ситно исецкан лук.

На здравје!