|

Полската полиција упадна во претседателската палата и уапси двајца поранешни шефови

Полската полиција уапси двајца нивни поранешни лидери, поранешниот министер за внатрешни работи и неговиот заменик, во вторникот во претседателската палата во ескалирачкиот конфликт меѓу шефот на државата и новата полска влада.

Премиерот Доналд Туск претходно го обвини претседателот Анджеј Дуда дека ја попречува правдата откако во палатата беа видени двајца пратеници кои требаше да бидат затворени.

Обвиненијата против Мариуш Камински и Мациеј Васик се нови елементи во спорот кој веројатно ќе биде еден од многуте за време на кохабитацијата на владата и претседателите од различни политички табори.

„Ве известуваме дека согласно судската наредба приведени се лицата“, соопшти полицијата на X, поранешен Твитер.

Новиот министер за внатрешни работи Марчин Киервински коментираше дека „сите се еднакви пред законот“.

Стотици демонстранти се собраа пред претседателската палата на покана на националистичката партија Право и Правда (ПиС), чии членови се Камински и Васик.Слични Објави