ПОМИНАА ДВЕ ГОДИНИ ОД ПОПЛАВИТЕ ВО СКОПСКО

//

Денеска се навршуваат 2 години од поплавите во скопско во коишто животот го загубија 22 лица. Невремето кое се случи попладнето на 6 август во 2016 година, донесе обилни врнежи и силен ветер, а најголема беше штетата во селата Сингелиќ, Стајковци, Смилковци и Арачиново. Граѓаните заедно со институциите координирани од Црвениот крст се соолидализираа за испорачување на неопходната помош, а помош во форма на пумпи и намирници пристигна и надвор од границите. Потсетуваме дека први на помош дојдоа спасувачки екипи од соседна Бугарија.

Претходна статија

АКЦИЈА ЗА СЕЛЕКТИРАЊЕ ПЛАСТИКА ВО ЛИСИЧЕ

Следна статија

КУРЦ НА 7 СЕПТЕМВРИ ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА

Најново од Вести