Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

//

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот синод на грчката православна црква, во интервју за грчката телевизија Скај, по острите критики што официјална Атина ги упати до ГПЦ… (Прочитајте го целиот напис овде)Претходна статија

Што предвидува Законот за употреба на јазиците донесен од Собранието на Република Македонија

Следна статија

Се ближи крајот на ерата на Венгер – познат новиот тренер на Арсенал?

Најново од Вести