|

Потона јахтата на која принцезата Дијана го помина последниот одмор

Јахтата на која Дијана, принцезата од Велс, помина дел од своето последно лето потона во Медитеранот.

Се верува дека јахтата „Куџо“, некогашна сопственост на Доди ал-Фајед,  удрила во неидентификуван објект во близина на Болие-сур-Мер на француската ривиера.

Седум лица на бродот биле евакуирани со гумени чамци на надувување, но јахтата потонала и завршила на длабочина од најмалку 2.430 метри и покрај обидите за спасување, пишува магазинот „Тајмс“.

The 20m Baglietto yacht Cujo has reportedly been “lost” at sea after an incident in Corsica…

Find out more here.https://t.co/5OYw4BT5PI

— Boat International (@boatint) August 2, 2023

Последниот сопственик на јахтата бил Италијанец со куќа на францускиот брег. Во моментот кога се случила несреќата тој се обидел и не успеал да ја испумпа водата, јавуваат француските медиуми. Втор обид бил направен со влечење, кое било испратено на местото на настанот, но безуспешно.

Meet ‘Cujo,’ the 80-Ft. Yacht Dodi Al-Fayed Used to Woo Princess Diana – Robb Report https://t.co/CtFPjoOdE9 pic.twitter.com/dNXSjZH8bJ

— Susie Blackmon (@SusieBlackmon) June 19, 2021

„Куџо“ се најде на насловните страници во летото 1997 година кога принцезата Дијана беше фотографирана на тој брод во друштво на Ал-Фајед. Неколку недели подоцна тие загинаа во сообраќајна несреќа во Париз кога нивниот автомобил управуван од шофер удри во столб во тунелот „Алма“ додека бегаа од папараците.

Тоа лето Дијана беше фотографирана и на „Сокар“, јахта што тогаш беше во сопственост на таткото на Ал-Фајед, Мохамед.

„Куџо“ е изградена во Италија во 1972 година за Џон фон Нојман, бизнисмен кој своето богатство го заработил продавајќи автомобили „порше“ и „фолксваген“ во САД.Слични Објави