ПРЕМИЕРА НА „МИЗАНТРОП“ НА ТЕАТАР КОМЕДИЈА НА ОХРИДСКО ЛЕТО

/

Како дел од програмата на фестивалот „Охридско лето“, денеска (19 јули), со почеток во 21 часот на сцената на Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид , во изведба на актерите на Театар Комедија премиерно ќе биде одиграна претставата „Мизантроп“ од Жан Батист Поклен Молиер…

Во претставата настапуваат актерите: Атанас Атанасовски, Александар Михајловски, Столе Мицов, Мирјана П. Ристов, Магдалена Ризова – Черних, Жаклина Петровска – Милјановска, Илија Илиоски, Жарко Димоски, Виктор Арсов и Ердоан Максут. Режијата е на Ана Вукотиќ, драматург е Дарко Јан Спасов, кореограф е Соња Вукичевиќ, костимите се на Лина Лековиќ, а композитор е Александар Радуновиќ – Попај.Претходна статија

АРХЕОЛОШКИ ИСТРАЖУВАЊА ВО НЕКРОПОЛИТЕ НА „МАЛИ ДОЛ“ ВО С. ТРЕМНИК, НЕГОТИНО

Следна статија

СДСМ: ЛОЛВЕНЕЦ- УСВОЕНАТА ДЕКЛАРАЦИЈА ЗА ПОДДРШКА НА ПРИСТАП ВО НАТО ОЗНАЧУВА ПОЧЕТОК НА НОВО ВРЕМЕ ЗА НАШАТА ДРЖАВА

Најново од Истакнато

Последниот атентатор (8)

Спомени на Крсто Петрушев (1913-2007) од Богданци, припадник на ВМРО, запишани од Владимир Перев. На почетокот