Премиера на „Рејмонда“ со најдобрите балетски изведувачи од Скопје, Софија и Варна

//

Најпознатиот балет на Александар Глазунов „Рејмонда“ ќе биде претставен вечерва во 21 часот на сцената на Летниот театар во Варна како дел од манифестацијата „Варненско лето“ 2021 г. Балетската претстава е копродукција на Државната опера во Варна и Националната опера и балет на РС Македонија. Во продукцискиот тим се режисерот Дејан Прошев, дипломиран на Националната музичка академија „Панчо Владигеров“, диригентката Бисера Чадловска и кореографката Олга Панго, заедно со балетската репетиторка на операта во Варна Светлана Тоншева.

На премиерата на „Рејмонда“ во Летниот театар ќе настапат примабалерините од Националната опера и балет на РС Македонија Марија Кичевска и Ивана Коцевска, солистот на Софиската опера и балет Никола Хаџитанев и солистот на Државната опера Варна Павел Кирчев. Во претставата ќе учествуваат и Балетската трупа и Оркестарот на Државната опера во Варна.Претходна статија

Филипче и Комисијата за заразни болести бараат мерки за Тетово и регионот

Следна статија

ФОТО: По бурните реакции во јавноста, Заев го прекина одморот, заедно со Филипче, Шекеринска, Шахпаска на терен

Најново од Вести