Претседателката на Тајван: Ги следиме кинеските воени вежби, подготвени сме да одговориме доколку е потребно

/

Претседателката на Тајван, Цај Инг-вен издаде соопштение во кое наведе дека островот е подготвен да одговори „ако треба“, објави „Гардијан“.

Цај Инг-вен зборуваше на Твитер веднаш по 13:00 часот по локално време.

„Нашата влада и армија внимателно ги следат кинеските воени вежби, ги следиме сите информации, подготвени сме да одговориме доколку е потребно. Ја повикувам меѓународната заедница да поддржи отворен, демократски Тајван и да запре секаква ескалација на регионалната безбедносна ситуација“, изјавила таа.Извор: ТемитеПретходна статија

Уапсени двајца разбојници кај мостот на Сарај, фатени со вреќа пари

Следна статија

Пекинг ги покани западните амбасадори на разговори

Најново од Вести