ПРИФАТЕНО ОБВИНЕНИЕТО ЗА 27 АПРИЛ-НА ПРАТЕНИЦИ ОД ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ ИМ СЕ СУДИ ЗА ТЕРОРИЗАМ

//

Кривичниот суд денеска информира дека е донесена позитивна оцена на обвинителниот акт, по што следува и закажување на судско рочиште за насилството што се случи на 27 април 2017 година. Митко Чавков, поранешен министер и прв човек на БЈБ, пратениците Крсто Мукоски, Љубен Аранудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и уште дваесетина обвинети за тероризам, поради , наскоро ќе седнат на обвинителна клупа. За настаните на 27 април обвинети се 30 лица за тероризам и загрозување на уставниот поредок. Иако обвинението е во фаза на решавање дали ќе има судење, обвинителството се уште истражува кој го нарача насилниот упад во Собранието. Во документот кој до судот е доставен на 27 март годинава, нема нарачател. Стои само дека во организацијата на протестите главна улога имал Александар Василевски – Нинџа.Претходна статија

И МЕРКЕЛ ГО ПОЗДРАВИ ДОГОВОРОТ СО ГРЦИЈА

Следна статија

„НА СЕКОЕ ДЕТЕ МУ ТРЕБА СЕМЕЈСТВО“ – КАМПАЊА ЗА МОБИЛИЗИРАЊЕ ЗГРИЖУВАЧКИ СЕМЕЈСТВА

Најново од Вести