|

Пристигна првата реакција на Украина на говорот на Путин

Стигна првата реакција на официјален Киев на денешниот говор на Путин за состојбата на нацијата, кој рускиот претседател го одржа пред рускиот парламент.

Михајло Подољак, советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, се огласи на социјалните мрежи и објави дека Путин „ја покажал својата збунетост и неважност“ во денешниот говор.

„Путин јавно ја покажа својата збунетост и неважност. Тој нагласи дека Руската Федерација е „заглавена“, но тој нема решенија и нема да ги има. Затоа што насекаде има нацисти, марсовци и теоретичари на заговор“, најави Подољак.

Putin publicly demonstrated his irrelevance and confusion. He stressed that RF is in “taiga deadlock”, has no promising solutions and won’t have any. Because everywhere there are “Nazis, Martians and conspiracy theories”…
Sic transit gloria mundi of Putin in RF’s parliament

— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) February 21, 2023

Подољак во кратката изјава за Ројтерс го коментираше говорот на Путин: „Тој е во сосема поинаква реалност, во која нема можност за дијалог за правдата и меѓународното право“,пренесе Индекс.хр.Слични Објави