ПРИВЕДЕНИ 13 ЛИЦА НА ДВЕ ДОМАШНИ ЗАБАВИ ВО СКОПЈЕ

„Рано изутрината во 02:45 часот, по претходно добиени сознанија дека во стан на ул.„Рајко Жинзифов“ во Скопје има гласна музика и не се почитуваат мерките за заштита од COVID-19, полициски службеници од СВР Скопје, врз основа на судска наредба, извршиле контрола во станот, сопственост на С.Г.(34) од Скопје. Во станот биле затекнати сопственикот и К.Д.(33), Ф.Т(25), С.С.(27), Е.Ј.(26), Е.Р.(35), Р.М.(29), Т.Т.(26)“, соопшти Министерството за внатрешни работи.

loading...

Во истиот период, во координација со јавен обвинител, од страна на Единицата за внатрешни работи Центар и Интервентната полиција, во стан на ул.„Елисие Поповски Марко“ биле  затекнати пет лица кои правеле забава, и тоа К.З.(20), Б.Л.(20), Р.А.(20), С.К.(21), сите од Скопје и В.П.(20) од Битола.loading...

Сите 13 лица биле лишени од слобода и приведени во полициска станица, а по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена пријава по член 206 од Кривичниот  законик за „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.