ПРИВЕДЕНИ СТРАНСКИ ДРЖАВЈАНИ – ДОШЛЕ КАКО ТУРИСТИ, ЗАВРШИЛЕ КАКО ГРАДЕЖНИ РАБОТНИЦИ ВО СКОПЈЕ

/

Полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Север и СВР Скопје приведоа 20 странски државјани кои што го злоупотребиле туристичкиот престој и во Скопје незаконски и непријавено извршувале работи на градежни објекти.

Во централното градско подрачје, на градежен објект лоциран меѓу улицата ,,Јордан Мијалков“ и улицата ,,М.Х.Јасмин“, каде изведувачи на градежни работи биле неколку правни лица биле откриени: 11 државјани на Косово, по четворица државјани на Албанија и на Турција, како и еден државјанин на Иран, кои што нелегално работеле на објектите.

Странски државјани се приведени во ПС Центар и во ПС Кисела Вода за натамошна постапка. Во консултација со јавен обвинител, дополнително се преземаат активности за утврдување на одговорност на правните субјекти.Makfax

Претходна статија

МИЛЧИН КОНТРА АДЕМИ: КАКО НЕ ТИ Е СРАМ?

Следна статија

ФОТО: ТРЕБАШЕ ДА ЈА ОДНЕСАТ АМБАСАДОРКАТА НА САД ВО ДИВАТА ПИЦЕРИЈА НА НЕФИ

Најново од Вести