ПРОТЕСТ НА НЕЗАВИСНИОТ СИНДИКАТ НА ПОЛИЦИЈАТА

//

Членови на Гранковиот независен синдикат на полицијата, на шумската, затворската и судска полиција утрово, од 7 до 9 часот, ја организираа втората блокада на сообраќајот на регионалнот патен правец Велес – Штип. Блокадата e дел од нивниот протест преку кој ги искажуваат револтот од најавеното покачување на платата од 5% и барањата за подостоинствен живот и услови за работа, објави порталот Дума.

Исто така се бара и потпишување на Колективен договор кој ќе ги опфати вработените во шумската полиција и затворската полиција, подобри услови за работа и за живот како и владеење на правото во државните институции.

Протестот што утрово се одржа на регионалниот пат Велес- Штип создаде долги колони од возила и камиони. Тој траеше три часа за подоцна, како што најавија, синдикалците да заминат за Скопје на Генерален протест закажан пред Јавниот радиодифузен сервис

Претходна статија

КАРАКАЧАНОВ: СУМ ПИЕЛ РАКИЈА СО МАКЕДОНСКИТЕ ПОЛИТИЧАРИ И НА МАСА СЕ ДОБРИ БУГАРИ!

Следна статија

ПОРАНЕШНИОТ ГЛАВЕН ОПЕРАТИВЕН РАБОТНИК НА УБК ПЕШОВСКИ ОСУДЕН НА 3 ГОДИНИ ЗАТВОР

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да