ПРОТЕСТ НА ВЕСНИЦИТЕ ВО АВСТРАЛИЈА

//

Најголемите весници во Австралија денеска излегоа со пречкртани текстови во знак на протест поради, како што оценуваат, ограничувањата и цензурата на печатот.

Дејли Телеграф, Австралија, Финансиски преглед и други се појавија со црни букви и црвен печат со наптпис – „тајна“. Протестот е против законите за национална безбедност, за кои новинарите велат дека го блокира известувањето и создава „култура на тајност“ во Австралија. Владата соопшти дека ја поддржува слободата на печатот, но оти „никој не е над законот“.

Во јуни, полицијата спроведе рација во австралиската радиодифузна корпорација и во домот на известувачот на „Њуз корпорејшнс Австралија“, предизвикувајќи револт кај медиумските организации. Од таму соопштија дека рациите биле извршени заради написи засновани на податоци од свиркачи. Едниот се однесувал за наводни воени злосторства, а другиот за објави за наводен обид на владината агенција за шпионирање на австралиските граѓани.

Претходна статија

(ВИДЕО) ШТО ТРЕБА ДА СЕ СЛУЧИ СО БАТЕВО ШТО ВЕ ЛАЖЕШЕ НА ПРЕТХОДНИТЕ ИЗБОРИ

Следна статија

МАДРИД ОДЛУЧИ: ЕКСХУМАЦИЈА НА ПОСМРТНИТЕ ОСТАНКИ НА ФРАНКО В ЧЕТВРТОК

Најново од Вести

Ковачев: На местото на спомениците на окупаторската Црвена армија во Софија и во Пловдив да се постават споменици на Левски, Ботев, Гоце Делчев, Тодор Александров и Ванчо Михајлов

Бугарскиот европратеник од редовите на ГЕРБ-СДС Андреј Ковачев, даде интересна идеја за тоа што треба да