ПРВИТЕ ЖРТВИ НА КОВИД-19 ВО САД БИЛЕ ВО ФЕВРУАРИ

/

Две лица кои починале во Калифорнија на почетокот и средината на февруари се првите жртви на ковид-19 во САД, неколку недели пред да биде регистрирана првата официјална жртва, соопштиј денеска од округот Санта Клара, пренесува Плусинфо.

Обдукцијата на две лица кои починале на 6 и 17 февруари открила дека нивната смрт е предизвикана од сериозна болест на белите дробови, ковид-19.Наодите на округот биле потврдени и од Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ). Досега првата жртва службено беше во државата Вашингтон на 26 март.

Претходна статија

МАСОВНА ЕВАКУАЦИЈА ПОРАДИ ПОЖАР ВО ПРИРОДЕН РЕЗЕРВАТ НА ГРАНИЦАТА МЕЃУ ХОЛАНДИЈА И ГЕРМАНИЈА

Следна статија

ВО ШПАНИЈА, 4.211 НОВОЗАРАЗЕНИ И УШТЕ 435 ПОЧИНАТИ ЗА 24 ЧАСА

Најново од Вести