Путин бара „непријателските земји“ за рускиот гас да плаќаат во рубљи

/

Русија ќе прифаќа само рубљи при плаќањето за природниот гас кој го извезуваат во непријателските држави, најави претседателот Владимир Путин на состанок со Владата, известува РТ. Рускиот претседател им даде рок на Централната банка и на Владата една недела да ја да ја утврдат процедурата за операции за купување рубли на домашниот пазар за увозниците. Путин додаде дека Русија ќе продолжи да испорачува гас согласно со цените и принципите претходно договорени. Само се променува валутата во која треба да биде извршено плаќањето.

Извор: Zoom. mkПретходна статија

Ковачевски на вонреден самит на НАТО

Следна статија

УJП: Завршија контролите во „Кам“, под лупа и други маркети, законот мора да се почитува

Најново од Вести