|

Путин ги потпиша законите за анексија на украинските територии

Рускиот претседател Владимир Путин ги потпиша законите за припојување на четирите украински региони кон Русија, што претставува финална фаза од анексијата која е во спротивност со меѓународното право, јавуваат светските медиуми.

Претходно на 30 септември Путин ги потпиша документи за анексија на украинските региони Донецк, Луганск, Херсон и Запорожје, чии делови беа окупирани од руските сили, но, според ситуацијата на теренот, Москва не контролира целосно ниту еден од наведените региони.Слични Објави