ПУТИН ИМ ПОРАЧАЛ НА МЕРКЕЛ И МАКРОН ДА НЕ СЕ МЕШААТ ВО БЕЛОРУСИЈА

/

Рускиот претседател Владимир Путин му порача на својот француски колега Емануел Макрон дека надворешното мешање во кризата во Белорусија е недопуштено.

„За време на дискусијата за ситуацијата во Белорусија, Владимир Путин истакна дека мешањето во внатрешните работи на Белорусија е недопуштено, како и вршење притисок врз белоруското раководство. Двете страни изразија интерес за итно решавање на проблемот“, се вели во соопштението.

Разговорот се одржал на иницијатива на француската страна.Претходно, Путин разговараше со германската канцеларка Ангела Меркел. Тој исто така и рекол дека надворешното мешање во ситуацијата во Белорусија е недопуштено.

Претходна статија

МАКЕДОНСКИТЕ ФИЛМСКИ ФЕСТИВАЛИ БАРААТ ИСПЛАТА НА СРЕДСТВАТА ЗА ОДОБРЕНИТЕ ПРОЕКТИ

Следна статија

СКОПЈАНКА СО ТЕШКИ ПОВРЕДИ ЗАВРШИЛА ВО БОЛНИЦА, ПАДНАЛА ОД ЕСКАЛАТОР

Најново од Истакнато

(Видео) Мајор од ОЗНА од кратовското село Филиповци раскажува за времето после 6 април 1941 г.: Германците дојдоа и си заминаа, Бугарите не вршеа убиства и малтретирања, партизаните ги знаевме како шумкари

„Населението кај нас нема претрпено многу страдање после 6 април 1941 година. Германците дојдоа во Македонија,