Радев: Бугарија очекува конкретни резултати во однос на човековите права во РС Македонија

//

Во дијалогот со Република Северна Македонија, Бугарија ги брани не само националните интереси, туку пред се вредностите на Европската унија, кои се темелат на демократија и почитување на човековите права, изјавил бугарскиот претседател Румен Радев во телефонски разговор со претседателот на Сојузна Република Германија, Франк-Валтер Штајнмаер.

Како што јавува прес службата на претседателот Радев разговорот го иницирал германскиот претседател во пресрет на Самитот ЕУ-Западен Балкан, што ќе се одржи на 5 и 6 октомври во Словенија.

„Целиот регион ќе има корист од напредокот во процесот на европска интеграција на Република Северна Македонија, истакнал Радев и додал дека Бугарија очекува конкретни резултати во однос на човековите права во Македонија, што ќе го забрза овој процес.

„Во моментов, во тек е попис во Република Северна Македонија и Бугарија прима голем број сигнали за притисок врз луѓето кои отворено го изразуваат својот бугарски идентитет, што е неприфатливо за земја која аплицира за членство во ЕУ“, потенцирал Радев, јавува неговата прес -служба.Радев истакнал уште дека бројните декларации и ветувања дадени од државниот врв на Република Северна Македонија кон Бугарија во текот на годините остануваат неисполнети, вклучувајќи го и билатералниот договор за пријателство, добрососедство и соработка потпишан во 2017 година.

„Затоа нашата земја инсистира на правно обврзувачки гаранции во билатералниот дијалог од страна на РС Македонија“, додал бугарскиот претседател.

Претходна статија

Во Виена уапсен Македонец кој пред неколку години се обидел да ја убие својата мајка

Следна статија

Сончево и ветровито, од утре посвежо со врнежи од дожд

Најново од Вести