Радев: Гласав за ефективни институции- вистинските преговори за членство во ЕУ ќе почнат дури кога РСМ ќе ги вклучи Бугарите во својот Устав

//

Гласав за ефективни институции кои ќе ја контролираат кризата, за преземање решителни реформи, за носење стратешки одлуки со долгорочен хоризонт. И ова бара поддршка од целото наше општество. Колку утре ќе бидат силни, одржливи и легитимни и владата и парламентот, зависи од нашиот денешен глас.

Ова го изјави претседателот Румен Радев, кој гласаше во професионалната гимназија за транспорт „Мекгахан“ – реон „Слатин“, јавува БГНЕС.

Ги повикувам сите бугарски граѓани да излезат и да гласаат; да не дозволат на кој било начин да бидат оттргнати од нивното уставно право на глас и да не остават некој друг да одлучува наместо нив. Затоа што изборите се право, но тие се и одговорност на секој од нас кон иднината на Бугарија. Одговорност кон себе, кон своите најблиски и кон иднината на Бугарија.

Навистина се надевам дека Бугарите ќе покажат зрелост и ќе излезат да гласаат, додаде претседателот.

Знаеме дека нема да биде лесно – се потешко и потешко се формираат влади. И тука судирот е меѓу две тези: влада по секоја цена, која ќе биде неодржлива на среден рок и почитување на принципите на повлечените црвени линии на самите партии, што доведува до замаглување на нивното политичко лице. Така што се надевам дека ќе се најде разумен баланс, додаде Радев.

Разговорот со РСМ за нашата заедничка историја е неизбежен, коментира претседателот Румен Радев.

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во РСМ, коментира Радев на прашање на македонски новинар по гласањето. Секако, тоа ќе се прави во согласност со нормите на европскиот енергетски пазар и интересите на бугарските граѓани и бизниси. Затоа, со претседателот Пендаровски и Фон Дер Лајен разговаравме за можностите ЕУ финансиски да ја поддржи РСМ на начин да се избегне евентуална криза во претстојната зима во однос на снабдувањето со електрична енергија во земјата.Ова зависи од тоа и ЕУ и PCM да ги направат потребните барања за ова.

Политичките разговори меѓу двете земји се одвиваат во нормална атмосфера на односи, во односи на пријателство. Исклучително е важно да се разбере во самата РСМ дека имплементацијата на билатералните обврски мора да започне што е можно поскоро – ова е гаранција за забрзување на европската интеграција на РСМ. Дозволете ми да ве потсетам дека вистинските преговори за членство во рамките на Преговарачката рамка не се започнати. Ќе почнат дури кога РСМ ќе ги вклучи Бугарите во својот Устав.

Исто така, мораме да ги решиме сите прашања кои се одложуваат многу години. Разговорот за нашата заедничка историја со РСМ е неизбежен. Очекувам државниците во нашата пријателска земја да покажат политичка мудрост и да ја градат европската иднина на РСМ ослободена од идеологиите на минатото, заклучи претседателот.Претходна статија

Во Бугарија денеска се спроведуваат нови парламентарни избори

Следна статија

Тројца повредени од кои еден потешко во судир на три возила на патот Штип – Делчево

Најново од Вести